
De nominerade är…
Ja det får vi veta nu på måndag, den 22 oktober, då det tillkännages vilka författare och titlar som är nominerade till årets Augustpris.
Som vanligt delas priset ut inom tre olika kategorier; Årets svenska skönlitterära bok, Årets svenska fackbok samt Årets svenska barn- och ungdomsbok.
I år firar Augustpriset dessutom 30 år, så gissningsvis blir det lite extra pompa och ståt i och med det!
Ni som läser min blogg och följer Bokkoll.se på Instagram är införstådda med att det är den sistnämnda kategorin som intresserar mig allra mest, då jag arbetar som barn- och ungdomsbibliotekarie och även har läst ungefär alla kurser som finns på universitetet inom genren.
Det här året har varit ett otroligt bra litteraturår, där många titlar av hög kvalitet har getts ut av de olika förlagen. Tittar man närmare på vilka svenska böcker för barn och unga som kan tänkas bli nominerade så finns det flera som jag hoppas på. Bland annat de här, som listas helt utan rangordning och med fokus på ungdomslitteratur (klicka på titeln så kommer du direkt till förlagets sida om boken, med information om både romanen och författaren):
Gropen av Emma AdBåge (bilderbok)
Förvandlingen av Anna Höglund (bilderbok)
Comedy Queen av Jenny Jägerfeld (mellanåldern)
Billie. Alla tillsammans av Sara Kadefors (mellanåldern)
Inuti huvudet är jag kul av Lisa Bjärbo (ung)
Ättlingarna. Hotet av Mats Söderlund (ung)
Tionde våningen av Christina Herrström (ung)
Lite kul måste man ha av Åsa Karsin (ung)
Som sparv som örn av Per Nilsson (ung)